Fundamentals
הרשמה מהירה לאתר

ההרשמה תאפשר קבלת עדכונים שוטפים למייל.

ההרשמה מהירה ואינה מחייבת הזדהות.

לכניסה לרישום מהיר לחצו כאן.

חישוב התשואה של תיק ההשקעות בלחיצת כפתור

חישוב תשואת תיק השקעות הוא מלאכה מייגעת הכרוכה באיסוף נתונים ועריכת חישובים שונים. כיצד נוכל לקבל את נתוני התשואה בלחיצת כפתור?

למעבר לסקירות לחצו על סמלי החברות

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השקעה דפנסיבית

12/10/2019

בדף זה נסקרים מונחים פיננסיים בהם נעשה שימוש בסקירות באתר או שתוארו באתר עצמו. אין לראות בסקירת מונחים אלה הגדרות פורמליות אלא נסיון לתאר את משמעותם בלשון חופשית  וקלה להבנה. 

 

השקעה דפנסיבית (defensive investment) היא השקעה אשר נועדה להגן (ומכך גם שמה)  על שוויו של תיק ההשקעות. 

 

בהגדרתו הרחבה, ניהול תיק השקעות דפנסיבי כרוך בפיזור סיכונים נרחב ומגוון בין נכסי ההשקעה העיקריים (אג"ח, מניות, נדל"ן, פקדונות ומט"ח), תוך הגבלת אחוז ההשקעה בנכסים הנחשבים מסוכנים יותר, וכן פיזור פנימי בכל סוג השקעה בפני עצמו. בנוסף, ניהול דפנסיבי יכול לעשות שימוש בכלים מתוחכמים יותר, כגון באופציות PUT או בפקודות STOP LOSS.

 

בתחום האג"ח ניהול דפנסיבי יעדיף להשקיע באג"ח ממשלתיות הנחשבות חסרות סיכון, ובאגרות חוב קונצרניות בדרוגים גבוהים, שניהם עם מח"מ נמוך עד בינוני, ורצוי עם פיזור גאוגרפי (לדוגמא, בישראל, בארה"ב, באירופה). אגרות חוב הקונצרניות יפוזרו בין סקטורים וחברות שונות.

 

ההשקעה במניות, תחום ההשקעה אשר אמור בתנאי שוק סבירים להניב את התשואה הגבוהה ביותר, נושא גם את רמת הסיכון הגבוהה ביותר. נהוג לדרג סקטורים מסוימים כדפנסיביים אם הם מושפעים פחות מתנודות בתחום הכלכלה וממחזורי עסקים, משום שההנחה היא שהביקוש למוצרים של סקטורים אלה ימשיך להתקיים בכל מצב.

 

לדוגמא, סקטור מוצרי הצריכה הבסיסיים הכולל מוצרי מזון, מוצרי ניקוי והיגיינה אישית, ואפילו סיגריות, נחשב לדפנסיבי מאד, משום שבכל מצב הביקושים למוצרים הנכללים בו ימשיכו להתקיים. סקטור התרופות וחברות תרופות הגדולות נחשבו גם הן לדפנסיביות (כי מתי לא נזדקק לתרופות), אולם במידה פחותה יותר, בגלל הדינמיות של שוק התרופות, התחרות החריפה בו והרגולציה.

 

יש להדגיש כי:

 

1. השקעה דפנסיבית אין פרושה הגנה מוחלטת בפני ירידות, אלא סבירות לירידות בשיעורים נמוכים יותר מאלה של המדדים המובילים  Dow Jones , S&P 500 ו-Nasdaq 100.

2.במצב של משברים חריפים, כלכליים, פיננסיים, או בטחוניים, היוצרים פאניקה בקרב המשקיעים, גם השקעה במניות של סקטורים דפנסיביים ואפילו באגרות חוב יכולה לספוג הפסדים של עשרות אחוזים. ("כשיורד גשם כולם נרטבים").

3. העקרונות המתוארים לא תמיד עובדים ויש לבחון אותם כל פעם מחדש ביחס לארועים הכלכליים,ובעיקר ביחס לציפיות המשקיעים. לדוגמא, הציפיות לעליה בריבית גרמו למשקיעים באגרות חוב להמנע במשך תקופה ארוכה ממח"מ ארוך. המצב התהפך, ונכון למועד כתיבת סקירה זאת קיימות ציפיות לירידה בריבית דוקא, ובעקבות כך העדפה להשקעה באג"ח עם מח"מ ארוך יותר.

4. להשקעה דפנסיבית ישנן עלויות ישירות ועקיפות; בתקופות של שוק עולה התשואות של תיק דפנסיבי תהיינה נמוכות יותר ואולי אפילו הרבה יותר מתשואות השוק המבוטאות במדדים המובילים. לשימוש בכלים להגנה על תיק ההשקעות כגון רכישת אופציות PUT או לניטרול חשיפה לשינויים בשערי החליפין ישנן עלויות כספיות ישירות.

 

כלים שונים להשקעה דפנסיבית במניות 

 • המרכיב החזק ביותר של תיק השקעות דפנסיבי הוא פשוט: הקצאה נמוכה לנכסים עם רמת סיכון גבוהה יותר, בעיקר למניות.  עם זאת, קיימות גם אפשרויות נוספות:
 • השקעה במניות blue chips היא השקעה דפנסיבית משום שמדובר בחברות ענק ותיקות ויציבות עם רווחיות מוכחת ומצב פינאנסי איתן.
 • השקעה במניות ערך הנסחרות מתחת לערכן הכלכלי - הדיסקאונט בו הן נסחרות אמורה להוות כרית בטחון.
 • השקעה בסקטור צריכה בסיסית  מהסיבות שתוארו לעיל.
 • השקעה במניות אשר תשואת הדיבידנד שלהן לאורך זמן גבוהה  באופן ניכר מתשואת אג"ח ממשלתי לז"א.
 • השקעה במניות עם מדדי תנודתיות נמוכה.
 • לכל אפשרויות ההשקעה קיימות קרנות או תעודות סל העוקבות אחרי המדדים או הסקטורים שצוינו לעיל.

  סקירה זאת מהווה הבעת דעה בלבד, אינה בבחינת יעוץ להשקעה בניירות ערך, והכותב אינו בעל רישיון לייעוץ בתחומים הנסקרים.על כל החלטת השקעה להתקבל בהתחשב בנתוניו האישיים של כל משקיע.נכון למועד הסקירה הכותב אינו מחזיק בניירות ערך הנסקרים, ועשוי מפעם לפעם לקנות ולמכור ניירות ערך אלה.נתוני הסקירה נכונים למועד פרסומה.בקריאת הסקירה נותן הקורא את הסכמתו  לתנאי השימוש באתר.


  שימו לב לכפתורי הקישור לרשתות החברתיות. לייקים ושיתופים יתקבלו בברכה.

 

 

 

 

 

 

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים