Fundamentals
הרשמה מהירה לאתר

ההרשמה תאפשר קבלת עדכונים שוטפים למייל.

ההרשמה מהירה ואינה מחייבת הזדהות.

לכניסה לרישום מהיר לחצו כאן.

חישוב התשואה של תיק ההשקעות בלחיצת כפתור

חישוב תשואת תיק השקעות הוא מלאכה מייגעת הכרוכה באיסוף נתונים ועריכת חישובים שונים. כיצד נוכל לקבל את נתוני התשואה בלחיצת כפתור?

למעבר לסקירות לחצו על סמלי החברות

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPAC - Special Purpose Acquisition Company (ספאק)

כל מי שעוקב אחר ההתרחשויות בשוק המניות האמריקני לא יכול היה לפספס בשנה האחרונה את המונח Spac. הההיקפים המדהימים של הנפקות חברות Spac והזינוק במניותיהן הם חלק מהשוק השורי בשנה האחרונה, בעיקר בתחום ההנפקות הראשונות לציבור (IPOs) אשר יש הטענים שהפך לשוק בועתי. מאמר באתר הפיננסי Investopedia אף הגדיר לאחרונה את שוק הנפקות ה-Spac כ"בועה בתוך בועה".
22/02/2021

בדף זה נסקרים מונחים פיננסיים אשר בחלק מהם נעשה שימוש בסקירות באתר או שתוארו באתר עצמו. אין לראות בסקירת מונחים אלה הגדרות פורמליות אלא נסיון לתאר את משמעותם בלשון חופשית  וקלה להבנה. 

 

SPAC - Special Purpose Acquisition Company היא חברת המגייסת כסף מהציבור לצורך השקעתו בחברות פרטיות מאוחר יותר. בשלב הגיוס לחברה אין כל תכנית עיסקית, או לפחות היא אינה מצהירה על כך. מסיבות אלה חברת ספאק מכונה גם "חברת צ'ק פתוח", או באנגלית Blank Check Company. 

הכסף המגויס מהציבור, בד"כ במחיר של $10 למניה, מופקד בחשבון נאמנות לצורך השקעתו יותר מאוחר בחברות פרטיות כחלק ממיזוג איתן. מניות חברת ה-SPAC נרשמות לאחר גיוס ההון למסחר בנסדא"ק או בבורסת ניו-יורק.  היזמים המקימים את ה-SPAC ומגייסים את ההון מהציבור ("ספונסרים") יכולים להגיע להחזקה של עד 20% ממניות ה-Spac בעלות נומינלית בלבד. חברות ספאק מוקמות בד"כ ע"י קרנות השקעה או גידור, בנקאי השקעות ודמויות בולטות בעולם הפיננסים (ראו על כך בהמשך).

במידה וההון שגויס לא מוצא השקעה בתוך תקופה של כשנתיים הוא מוחזר לבעלי המניות.

מצד החברות הפרטיות, היתרון במיזוג עם חברת Spac על פני הנפקה רגילה הוא בכך שנחסך מהן התהליך המייגע, היקר והארוך של הכנת תשקיף ואישורו ע"י רשות ניירות הערך האמריקנית, מו"מ מול חתמי ההנפקה,והמסע האינטנסיבי של  ה - Road Show.

עסקת המיזוג של החברה הנרכשת (חברת המטרה)  בספאק היא לעיתים עסקה מורכבת הכרוכה בגיוס הון נוסף ע"י הספאק, גיוס המכונה PIPE - Private Investment in Public Equity, גיוס הון זה מבוצע בד"כ ממשקיעים מוסדיים כנגד הקצאת מניות נוספות של הספאק, ומיועד להשלמת ההשקעה בחברת המטרה. 

התמחור הראשוני של חברת הספאק זהה לסך הגיוס, כי כסף אחרי הכל שווה כסף. אולם לאחר מכן הידיעות או הדיווחים על מו"מ עם חברות פרטיות איתן יש כוונה להתמזג ולפי איזה שווי, וההערכות לגבי השווי שתקבל החברה הממוזגת בשוק לאחר שתתחיל להסחר, משפיעות על תמחור החברה כלפי מעלה. היתרון של בעלי המניות בספאק הוא בכך שהן למעשה מקבלים מניות בחברות פרטיות אשר מקבלות לאחר ההנפקה באמצעות הספאק שווי גבוה יותר. עם זאת, לא מדובר כמובן במטה קסם פיננסי. לא כל חברות הספאק מוצאות חברות פרטיות מתאימות אותן יקחו להנפקה, ולא תמיד העסקה שנסגרת בסופו של דבר כל כך מלהיבה.

 

חברות ה-SPAC אינן חדשות, אולם בשנים האחרונות ובעיקר כיום הן הפכו לתעשיה של ממש, והן מושכות ענין רב.

 

חברות SPAC גייסו בשנת 2020 סכום מדהים של 83 מיליארד דולר, לעומת 12 מיליארד דולר ב- 2019 ו-10 מיליארד דולר ב-2018. בחודש וחצי הראשונים של 2020 הספיקו חברות ספאק לגייס 44 מיליארד דולר, יותר ממחצית הסכום שגויס ב-2020. 

היקפן הכספי של הנפקות חברות ספאק היוו ב-2020 כמחצית מסך היקף הגיוס באמצעות IPOs באותה שנה. המשמעות היא שהמשקיעים בכ-50% מההון המגויס בארה"ב אינם יודעים למעשה מהי מטרת ההשקעה אליה נכנסו. לא בדיוק שוק הון משוכלל עם מידע מלא למשקיעים, אך ביטוי לאמון רב באישים המנהלים חברות אלה.

 

הצלחתן המסחררת של חברות ה-Spac ניזונה ללא ספק מהגיאות בשוק ה-IPOs. גיאות זאת נובעת משוק שורי שהדהים את כולם דוקא בזמן של מגיפה עולמית, ובעיקר מהערכות שווי מדהימות בהנפקות של מניות טכנולוגיה ומניות חלום של התפתחויות חדשות, לדוגמא בכל מה שקשור לרכבים חשמליים ורכבים אוטונומיים. התקופה אכן מזכירה את תקופת הדוט קום בה התנתקו ההערכות ממכפילי הרווח ועברו למכפילי מכירות, מתוך הנחה שמדובר בחברות שתצמחנה במהירות בתוך שנים ספורות, וכי מדובר ב"משהו שעוד לא נראה" בעבר.  

 

 

ספונסרים בולטים

 

אין ספק שהבולט ביותר הוא צ'מס פאליהפיטיה, איש  פייסבוק בעברו, אשר מנפיק בקצב מהיר חברות ספאק אחת אחרי השניה באמצעות חברת ההשקעות שלו, Capital Hedosophia Holdings Corp. העסקה הראשונה והבולטת ביותר שביצע היא מיזוג עם וירג'ין גלקטיק (NYSE:SPCE), חברת תיירות החלל,  של המיליארדר הצבעוני ריצ'רד ברנסון. מאז הנפיק  פאליהפיטיה עוד חברות ספאק המקבלות את הסימול IPO לפי סדר ה-ABC, האחרונה שבהן היא כיום הספאק השישי - IPOF, ועפ"י ידיעות שהתפרסמו לאחרונה נרשמו ע"י  פאליהפיטיה ב-S.E.C שבע חברות ספאק נוספות המיועדות להנפקה.

 

צ'מס פאליהפיטיה

 

לאחר הנפקת וירג'ין גלקטיק  הונפקו על ידו באמצעות מיזוג עם חברות ספאק נוספות שהנפיק גם החברה המקוונת Opendoor Technologies (סימול  NASDAQ - OPEN),אשר הקימה ומפעילה פלטפורמה לתיווך והסחר בנדל"ן , וחברת   Clover Health Investments (סימול NASDAQ - CLOV). חברת הספאק החמישית ( NYSE - IPOE) עומדת למזג לתוכה את חברת הפינטק SoFi המתחרה בפלטפורמת המסחר רובין הוד, ומניתה זינקה בעקבות מידע זה מתחילת השנה מ-$10 ל-$22. 

  

ספונסר בולט נוסף הוא המיליארדר ביל אקמן, מנהל קרן הגידור Pershing Square Capital Management. אקמן וקרן הגידור שלו מנהלים בין השאר את Churchill Capital Corp IV, הגדולה מכולם, אשר סימולה בבורסת ניו-יורק הוא CCIV ונסחרת כיום בשווי שוק של  כ-11 מיליארד דולר לאחר עליה מ-$10 בתחילת השנה ל- $53 כיום (!). הסיבה לזינוק המדהים ב-CCIV היא האפשרות למיזוג עם יצרנית מכוניות היוקרה החשמליות LUCID המתחרה בטסלה. לא קשה להבין אפוא מדוע ההשקעה בספאק מציתה את דמיון המשקיעים.  

 

יש לציין כי מספר חברות ישראליות כבר הנפיקו או עומדות להנפיק בדרך של מיזוג עם חברת Spac, ביניהן חברת ארקו אחזקות שכבר השלימה את ההנפקה ונסחרת בנסדא"ק תחת הסימול ARKO, והחברות אינוויז, פינטק, Ree ו - Avea הנמצאות בשלבי שונים לקראת מיזוג ורישום למסחר בארה"ב.

 

ETFs (קרנות סל ) המשקיעות בחברות ספאק

 

קצת מוזר, אבל למרות הענין הרב בחברות ה- Spac אין הרבה קרנות סל המתמחות בהשקעה בהן. להלן שלוש הקרנות הפועלות בתחום חברות ה-Spac עפ"י סימול המסחר שלהן:

 

SPAK - קרן סל פסיבית העוקבת אחר אינדקס משולב של חברות ספאק ושל חברות שהחלו להסחר לאחר השלמת המיזוג בינן לבין חברות ספאק. היקף הנכסים של הקרן הוא זעום ביחס לשוק האמריקני, כ-113 מ' דולר בלבד. הקרן גובה דמי ניהול בשיעור שנתי של 0.45%. תשואת הקרן מתחילת השנה - כ-20%.

 

SPCX - תעודת סל המנוהלת הראשונה המשקיעה בחברות ספאק רק בשלבים הקודמים עסקאות המיזוג . הקרן החלה לפעול ב-20 בדצמבר 2020 ומנהלת כיום נכסים בהיקף של כ-200 מ' דולר, וגובה דמי ניהול גבוהים יותר של 0.95% לשנה. תשואת הקרן מתחילת השנה- 24%.

 

SPXZ - קרן סל מנוהלת המשקיעה רק שליש מנכסיה בספאק בשלבים הקודמים לעסקאות המיזוג, ושני שלישים בשלבים שלאחר העסקה. משקלן על החברות בהן משקיעה הקרן הוא משקל שווה, כך שהפיזור בהשקעות הקרן גדול יותר. הקרן החלה לפעול בסוף ינואר ומנהלת כמה עשרות מליוני דולר. דמי הניהול הם של 1%.תשואת הקרן מאז הקמתה -  6%.

 

 

 


סקירה זאת מהווה הבעת דעה בלבד, אינה בבחינת יעוץ להשקעה בניירות ערך, והכותב אינו בעל רישיון לייעוץ בתחומים הנסקרים.על כל החלטת השקעה להתקבל בהתחשב בנתוניו האישיים של כל משקיע.נכון למועד הסקירה הכותב אינו מחזיק  בניירות ערך הנסקרים, ועשוי מפעם לפעם לקנות ולמכור ניירות ערך אלה.נתוני הסקירה נכונים למועד פרסומה.בקריאת הסקירה נותן הקורא את הסכמתו  לתנאי השימוש באתר.


 שימו לב לכפתורי הקישור לרשתות החברתיות. לייקים ושיתופים יתקבלו בברכה. 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים