Fundamentals
הרשמה מהירה לאתר

ההרשמה תאפשר קבלת עדכונים שוטפים למייל.

ההרשמה מהירה ואינה מחייבת הזדהות.

לכניסה לרישום מהיר לחצו כאן.

חישוב התשואה של תיק ההשקעות בלחיצת כפתור

חישוב תשואת תיק השקעות הוא מלאכה מייגעת הכרוכה באיסוף נתונים ועריכת חישובים שונים. כיצד נוכל לקבל את נתוני התשואה בלחיצת כפתור?

למעבר לסקירות לחצו על סמלי החברות

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מניות ערך ( Value Stocks).

בדף זה נסקרים מונחים פיננסיים בהם נעשה שימוש בסקירות באתר או שתוארו באתר עצמו. אין לראות בסקירת מונחים אלה הגדרות פורמליות אלא נסיון לתאר את משמעותם בלשון חופשית  וקלה להבנה. הנתונים המוצגים נכונים למועד הפרסום.

 

ההתלבטות בין ההשקעה במניות צמיחה או במניות ערך מלווה אותנו שנים רבות. בשנים האחרונות נוצר יתרון ברור לתשואות של מניות הצמיחה, בעיקר למניות הטכנולוגיה הגדולות. מניות אלה אשר פעילותן שינתה את העולם שהכרנו והציתה את דמיןן המשקיעים שעטו קדימה.

 

השנה עשו מניות הערך סימנים של comeback, לאחר שמומחים עם או בלי מרכאות כבר הספידו את מניות הטכנולוגיה הגדולות. נראה כי ההספדים למניות הטכנולוגיה היו כמאמר האמרה הידועה, מוקדמים מידי.

 

בהגדרתן הכללית מניות ערך הן מניות של חברות אשר שווי השוק שלהן נחשב כנמוך מערכן הכלכלי.

 

מקובל לחשוב שבטווח הארוך מניות ערך יסגרו את הפער בין שווין הנוכחי לבין שווין הכלכלי (לא תמיד קורה), וכן כי הסיכון הכרוך בהשקעה בהן נמוך יותר. מדובר בדרך כלל בחברות בעלות שווי שוק גבוה מאד (Large cap)   עם רקורד עסקי מוכח של שנים רבות, ואיתנות פיננסית. מכפיל הרווח של מניות הערך נמוך יחסית לזה של מניות הצמיחה. מכפיל הרווח של האינדקס אחריו עוקבת קרן הסל הגדולה של מניות הערך הוא של 19, בעוד שמכפיל הרווח של הקרן הגדולה ביותר של מניות הערך הוא של 41.

 

כאמור בשנים האחרונות השוק נוטה דווקא יותר להשקעה במניות צמיחה, מניות אלה הניבו בשנים האחרונות תשואות גבוהות הרבה יותר ממניות הערך (ראו על כך בהמשך). 

 

משקיעי הערך הידועים ביותר הם בנג'מין גרהאם הנחשב לאבי תורת השקעת הערך ואשר ספרו The Intelligent Investor העוסק בהשקעות ערך פופולרי ורלבנטי גם היום. ווורן באפט, הגורו של משקיעי הערך, אשר באמצעות החברה שהוא מנהל למעלה מחמישים שנים, ברקשייר האת'וויי, יצר ערך אדיר לבעלי המניות שלה. משקיעי ערך אחרים ידועים הם צ'רלי מנגר ודייויד דוד.

 

חברות האינדקסים האמריקניות יצרו מספר מדדים מובילים של מניות ערך, שלושה מהם מופיעים בטבלה בהמשך. האינדקסים נבדלים זה מזה בגודל החברות הנכללות בהם, במספר המניות, בפיזורן הגיאוגרפי, ובמשקלן המצטבר של 10-15 המניות בעלות המשקל הגבוה ביותר במדד.

 

הקריטריונים להגדרת חברה כחברת ערך מתבססת על ידי חברות האינדקסים בד"כ על שלושה פרמטרים: יחס השווי המאזני לשווי השוק, יחס שווי השוק למכירות, ומכפיל הרווח.

 

קיימות קרנות סל רבות העוקבות אחר אינדקסים שונים של מניות ערך. עפ"י אתר  ETF.com קיימות לא פחות מ- 76 קרנות סל המשקיעות במניות ערך, עם סך נכסים מנוהלים של 353 מיליארד דולר.

 

להלן רשימת קרנות הסל המובילות עפ"י האתר ETF.com :

 

להגדלה/ הדפסה לחצו על הטבלה

 

 

  

כפי שניתן לראות קיימים הבדלים במדדים אחריהם עוקבות קרנות הסל במונחים של גודל החברות, הפיזור ומספר החברות אחריהן עוקבת הקרן, ומיקומן הגאוגרפי. כמו כן קיימים הבדלים מהותיים בדמי הניהול - קרן הסל הגדולה ביותר שסימולה VTV גובה דמי ניהול שנתיים של 0.04%, בעוד שישנן קרנות הגובות דמי ניהול גבוהים הרבה יותר.

 

להלן 10 המניות בעלות המשקל הגבוה ביותר בהחזקות קרן מניות הערך המובילה וחלוקה סקטוריאלית של נכסיה:

 

להגדלה/ הדפסה לחצו על הטבלה

 

 

בטבלה להלן מרוכזים נתונים השוואתיים לשלוש קרנות הסל הגדולות ביותר (הנתונים מפורסמים באתר ETF database) :

 

 סימול הקרן

VTV

IWD 

 VBR

עוקבת אחר מדד

 CRSP U.S. Large Cap Value

 Russel 1000 Value

 CRSP US Small Cap value

 מס' מניות נעקבות

352

 843

 972

 משקל 15 המניות

הגדולות

 27%

 23%

 8%

 מכפיל רווח

18.8

24.6

 16.4

 תשואת דיבידנד

 2.1%

 1.54%

 1.59%

תשואה מתחילת השנה

 20.8%

 20.3%

 23.3%

 תשואה לשנה

 36.3%

 37.3%

 51.6% 

 תשואה ל- 5 שנים

 84.5%

 72.9%

 74.8%

 

לצורך השוואה, תשואת מדד S&P 500 מתחילת השנה  הסתכמה ב-18.9%, בשנה האחרונה ב-32.4%, וב-5 השנים האחרונות ב-104.6%.

תשואת קרן הסל הגדולה ביותר העוקבת אחר מדד מניות הצמיחה (סימול VUG) מתחילת השנה הסתכמה ב-18.4%, בשנה האחרונה ב- 34.7% ווב-5 השנים האחרונות ב-179.2%.

ניתן לראות כי בשנה האחרונה היו לקרנות הערך תשואות דומות לאלה של מדד S&P500 ושל קרנות מניות הצמיחה, אולם ב-5 השנים האחרונות קרנות הערך מפגרות אחר המדדים האחרים בפערים משמעותיים.

 

סקירה זאת מהווה הבעת דעה בלבד, אינה בבחינת יעוץ להשקעה בניירות ערך, והכותב אינו בעל רישיון לייעוץ בתחומים הנסקרים. על כל החלטת השקעה להתקבל בהתחשב בנתוניו האישיים של כל משקיע. נכון למועד הסקירה הכותב אינו מחזיק בניירות ערך הנסקרים, ועשוי מפעם לפעם לקנות ולמכור ניירות ערך אלה. נתוני הסקירה נכונים למועד פרסומה. בקריאת הסקירה נותן הקורא את הסכמתו לתנאי השימוש באתר.  

 

 

 

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
הדפסהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים