Fundamentals
הרשמה מהירה לאתר

ההרשמה תאפשר קבלת עדכונים שוטפים למייל.

ההרשמה מהירה ואינה מחייבת הזדהות.

לכניסה לרישום מהיר לחצו כאן.

חישוב התשואה של תיק ההשקעות בלחיצת כפתור

חישוב תשואת תיק השקעות הוא מלאכה מייגעת הכרוכה באיסוף נתונים ועריכת חישובים שונים. כיצד נוכל לקבל את נתוני התשואה בלחיצת כפתור?

למעבר לסקירות לחצו על סמלי החברות

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כיצד נשווה בין מכפילי הרווח של חברות צמיחה באמצעות ה- PEG.

חברות צמיחה נסחרות בד"כ במכפילים גבוהים, לעיתים גבוהים מאד, אשר במבט ראשון עליהם אנו חורצים את דינם כ"יקרים".אולם, לאחר שמובאת בחשבון הצמיחה הצפויה של הרווח למניה יתכן שהמכפילים יראו אחרת.
כיצד ניתן לבדוק את מכפיל הרווח ביחס לשיעור הצמיחה הצפוי וכיצד משווים בין מכפילים של חברות צמיחה? כלי מקובל לכך הוא מכפיל ה-PEG.
10/02/2012

PEG  או בשמו המלא Price Earnings To Growth Ratio הוא היחס בין מכפיל הרווח לצמיחה הצפויה.הוא מחושב על ידי חלוקת מכפיל הרווח בשיעור הצמיחה השנתי החזוי של הרווח למניה כשהוא מוכפל במאה.
דוגמא: מכפיל הרווח הוא 20 ושיעור הצמיחה השנתי הוא 20%, ולאחר הכפלתו במאה יהיה אף הוא 20. ה-PEG של מניה זאת יהיה אפוא שווה ל-1.

ה-PEG מאפשר "לעשות סדר" ולהשוות בין מכפילי הרווח של חברות הצמיחה.כשם שמכפיל הרווח עצמו הוא כלי השוואה בין מכפילי חברות שונות, מאפשר ה-PEG לבחון, בהינתן שיעור הצמיחה המתייחס לכל מניה, האם המחיר שאנו משלמים עבור הצמיחה הוא סביר ביחס למניות צמיחה אחרות.כמו במכפיל הרווח, כאשר אנו משווים את יחס ה-PEG בין חברות צמיחה ככל שהיחס נמוך יותר המניה נחשבת כזולה יותר.ל-PEG משמעות גם בפני עצמו:כלל הבוהן המקובל הוא ש-PEG השווה ל-1 הוא הוגן, גבוה מ-1 יקר, ונמוך מ-1 זול.

כיצד יקבע שיעור הצמיחה החזוי בו נשתמש לחישוב היחס? ניתן להתרשם מנתוני השנים האחרונות, אך מובן שאין הם יכולים ללמד בהכרח על העתיד.בעיקר יש להיעזר בהערכות אנליסטים - מקובל מאד בארה"ב לחזות את שיעור הצמיחה השנתי בחמש השנים  הקרובות.בישראל מידע כזה כמעט שאינו בנמצא.

משקיע על פי ה-PEG  צריך להביא בחשבון כי אנליסטים לא פעם טועים בתחזית הצמיחה שלהם, ובמקרה כזה המכפיל הגבוה מאד אינו מוצדק, ועלול להביא לצניחה במחיר המניה כשהחברה לא תעמוד בתחזיות.

בגלל חשיבותו ה-PEG הוא אחד הפרמטרים על פיהם ניתן למצוא מניות במסנני מניות (Stock Screeners).

להלן מספר דוגמאות שנלקחו ממסנן המניות המפורט מאד של אתר Finviz.com:

ג'נרל אלקטריק (GE)– מכפיל הרווח הוא קרוב ל-16.צמיחת הרווח למניה השנתית בחמש האחרונות הייתה שלילית של 8%, אולם התחזית לחמש השנים הקרובות היא של 13.2%.ה-PEG  הוא של 1.2.

טויוטה (TM)– יצרנית המכוניות היפנית שנפגעה מאד מהצונמי נסחרת במכפיל רווח של 48 (!).בחמש השנים באחרונות היתה לחברה צמיחה שנתית שלילית של 21%, אולם נראה שהיא מתחילה לצאת מהמשבר, ותחזית הצמיחה לחמש השנים הקרובות היא אופטימית למדי – 24% לשנה.החברה נסחרת ב-PEG  של 2.

גוגל (GOOG)– נסחרת במכפיל רווח של 20.4, לאחר צמיחה שנתית של 24.5% בחמש השנים אחרונות.התחזית לחמש השנים הקרובות מורה על המשך צמיחה אך בהילוך קצת יותר "איטי" של 19% בשנה.PEG של 1.08.

אפל (AAPL)– נסחרת במכפיל נמוך לחברות צמיחה של 13.3.הצמיחה השנתית הממוצעת בחמש השנים האחרונות היתה של 64%, וצפויה לרדת ל-19% בממוצע בחמש השנים הבאות.PEG נמוך מאחד של 0.7.

מקדונלדס (MCD)– מכפיל רווח של 19, עם צמיחה שנתית בחמש השנים האחרונות של 18% ועתידית של 10%.PEG  של 1.8.

יש לזכור כי השימוש ב-PEG ובמכפילי רווח בכלל יכול לשמש אותנו כמורה דרך בלבד לזיהוי אפשרויות השקעה, הדורשות ניתוח נוסף.המכפילים השונים לצד היותם כלי נוח מאד לשימוש אינם מבטאים מאפיינים רבים, עסקיים ופיננסיים. 


סקירה זאת מהווה הבעת דעה בלבד, אינה בבחינת יעוץ להשקעה בניירות ערך, והכותב אינו בעל רישיון לייעוץ בתחומים הנסקרים.על כל החלטת השקעה להתקבל בהתחשב בנתוניו האישיים של כל משקיע.נכון למועד הסקירה הכותב אינו מחזיק בניירות ערך הנסקרים, אך עשוי מפעם לפעם להחזיק בניירות ערך אלה.נתוני הסקירה נכונים למועד פרסומה.בקריאת הסקירה נותן הקורא את הסכמתו  לתנאי השימוש באתר.

 
 
 
 

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הדפסהוסף תגובה
ראה סקירות כלליות נוספות:
על מניות צמיחה (Growth stocks) ועל קרנות סל המשקיעות בהן., 29/09/2021
על מניות ערך (Value Stocks) וקרנות סל המשקיעות בהן., 17/08/2021
סקירות מדדים: מדד ת"א 125 מול מדד ת"א סקטור בלאנס., 23/12/2019
סקירות מדדים: מדד ת"א 35., 18/11/2019
איך ניתן לקבל נתוני תשואה של תיק ההשקעות., 8/04/2018
כתבי אופציה שמעניין לעקוב אחריהם., 26/09/2016
כולם אופטימיים, אבל בעלי ענין ונושאי משרה מוכרים., 13/01/2014
הרכב מדד המעוף ואיך ניתן לבנות בעזרתו תיק סינתטי אלטרנטיבי., 16/02/2013
דרונט בניית אתרים