Fundamentals
הרשמה מהירה לאתר

ההרשמה תאפשר קבלת עדכונים שוטפים למייל.

ההרשמה מהירה ואינה מחייבת הזדהות.

לכניסה לרישום מהיר לחצו כאן.

חישוב התשואה של תיק ההשקעות בלחיצת כפתור

חישוב תשואת תיק השקעות הוא מלאכה מייגעת הכרוכה באיסוף נתונים ועריכת חישובים שונים. כיצד נוכל לקבל את נתוני התשואה בלחיצת כפתור?

למעבר לסקירות לחצו על סמלי החברות

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סיכום ביניים לשנת 2022 - כולם נרטבים בגשם, אבל לא במידה שווה.

הביטוי הידוע אומר שכשיורד גשם כולם נרטבים, וזה נכון, אבל ישנם כאלה שנרטבים יותר וישנם כאלה שנרטבים פחות. נסקור להלן מהזווית הזאת את האירועים בשוק ההון מתחילת השנה.
24/07/2022

אחרי שנים של גיאות חסרת תקדים השוק נפל לכל רוחבו, כמעט, ואין סיבה להיות מופתעים. מה שלא עשתה מגיפה עולמית עם מליוני מתים וסגרים, עושים חוקי הכלכלה הישנים, וזה מאד פשוט - כשהריבית עולה השוק יורד, וכשמדפיסים כסף בסכומי עתק נוצרת בסופו של דבר אינפלציה. שני התהליכים מקבלים חיזוק מהמלחמה באוקראינה ומבעיות ביצור ובשרשרת האספקה.

 

התנודות בסקטורים השונים

 

בגראפים להלן מוצגות תשואות הסקטורים השונים בארה"ב מתחילת השנה. כפי שניתן לראות הנפילה מתחילת השנה לא פסחה על אף סקטור, מלבד סקטור האנרגיה אשר הושפע בעיקר מהמשבר באוקראינה. 

 

 מקור: Finviz.com

 

השוק כידוע עובד על ציפיות, ואם הציפיות הן להאטה, הציבור בורח מסקטורים אשר עלולים להפגע ממנה הכי הרבה. התשואות הגרועות ביותר היו של סקטור שרותי התקשורת הכולל בין השאר את הרשתות החברתיות, את גוגל ואת  נטפליקס, שעשו חייל בתקופת הקורונה , חברות הטכנולוגיה אשר הקדימו את שאר הסקטורים בעליות וכעת הן סופגות את הירידות החדות ביותר, וסקטור והצריכה המחזורית הכולל מוצרים ושירותים עליהם ניתן לוותר בתקופות משבר. לעומתו סקטור הצריכה הדפנסיבית הציג ירידות מתונות הרבה יותר. בסקטור זה נכללים מוצרים ושירותים עליהם לא ניתן לוותר גם בזמן משבר אלא רק לרסן את צריכתם, כגון מזון, מוצרי היגיינה וכד'.  

 

מדדי הבנצ'מרק

 

ומה עשו מדדי הבנצ'מרק?

 

כל המדדים המובילים ירדו מתחילת השנה  בשיעורים דו ספרתיים.  המדד המוביל S&P 500 ירד ב-17%, מדד מניות הטכנולוגיה Nasdaq 100 צלל בלא פחות מ-25%, גם המדד האריסטוקרטי Dow Jones לא ניצל מנפילת השוק אולם ירד בשיעור מתון יותר של 13%, ומדד Russel 2000 הרחב יותר ירד ב- 20%.

 

מדדים אחרים

 

מעניין לבחון מה עשו מדדים שאינם מדדי שוק או מדדים סקטוריאליים. מדובר במדדים עם פרמטרים חוצי סקטורים המאופיינים ע"י צמיחה (בעיקר מתחום הטכנולוגיה), או ערך (יותר כלכלה ישנה).

 

נתחיל מההפתעה (יחסית) לטובה. מדד S&P Value בו נכללות מניות ערך דוגמת ברקשייר האת'וואי, ג'ונסון אנד ג'ונסון, אקסון מובייל, פרוקטר אנד גמבל, שברון, קוקה קול, וויזה, יירד ב-10%. לא מעט, אבל פחות מכל מדדי הבנצ'מרק.

מדד S&P Growth לעומת זאת, הצד השני של המטבע, בו נכללות מניות צמיחה דוגמת אפל, אמזון, גוגל, טסלה, פייסבוק, ואנווידיה, צנח ב-21.5%.

 

הזווית של המשקיע הישראלי

 

ומה כל זה אומר למשקיע הישראלי שמשקיע בארה"ב?

מתחילת השנה זינק הדולר מול השקל ב-10.6%, כלומר המשקיע הישראלי הוא במצב הרבה יותר טוב מהמשקיע האמריקני - כשמביאים בחשבון את עליית הדולר, בשקלים הוא הפסיד הרבה פחות, ובמקרים אחרים סיים את התקופה באיזון ואפילו ברווח. כל זה בתנאי שנעשה שימוש במכשירים להשקעות בארה"ב שאינם מנוטרלי מט"ח. מי שהשקיע במכשירים כאלה לא נהנה מהתחזקות הדולר.

משקיעים שהעדיפו להשקיע בשוק הישראלי יצאו גם הם פחות חבולים - מדד ת"א 35 ירד ב-2.9% בלבד, ומדד ת"א 90 ב-4.5%. המדדים הסקטוריאליים נעו לשני הכיוונים - מדד גלובל בלוטק ירד ב-20.5%, מדד הנדל"ן ב-12.8%, ולעומתם מדד הבנקים אפילו עלה ב- 0.8%.

 

סקירה זאת מהווה הבעת דעה בלבד, אינה בבחינת יעוץ להשקעה בניירות ערך, והכותב אינו בעל רישיון לייעוץ בתחומים הנסקרים. על כל החלטת השקעה להתקבל בהתחשב בנתוניו האישיים של כל משקיע. נכון למועד הסקירה הכותב אינו מחזיק בניירות ערך הנסקרים, ועשוי מפעם לפעם לקנות ולמכור ניירות ערך אלה. נתוני הסקירה נכונים למועד פרסומה. בקריאת הסקירה נותן הקורא את הסכמתו לתנאי השימוש באתר.

 

שימו לב לכפתורי הקישור לרשתות החברתיות. לייקים ושיתופים יתקבלו בברכה.

 

 

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
ראה סקירות כלליות נוספות:
על מניות צמיחה (Growth stocks) ועל קרנות סל המשקיעות בהן., 29/09/2021
על מניות ערך (Value Stocks) וקרנות סל המשקיעות בהן., 17/08/2021
סקירות מדדים: מדד ת"א 125 מול מדד ת"א סקטור בלאנס., 23/12/2019
סקירות מדדים: מדד ת"א 35., 18/11/2019
איך ניתן לקבל נתוני תשואה של תיק ההשקעות., 8/04/2018
כתבי אופציה שמעניין לעקוב אחריהם., 26/09/2016
כולם אופטימיים, אבל בעלי ענין ונושאי משרה מוכרים., 13/01/2014
כיצד נשווה בין מכפילי הרווח של חברות צמיחה באמצעות ה- PEG., 10/02/2012
הרכב מדד המעוף ואיך ניתן לבנות בעזרתו תיק סינתטי אלטרנטיבי., 16/02/2013
דרונט בניית אתרים